Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim

Peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży

(Krzyż Światowych Dni Młodzieży – Ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego)

15 Października 2015 r. (Czwartek)

16 Października 2015 r. (Piątek)

Krzyż Światowych Dni Młodzieży

Dnia 25 marca 1983 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał otwarcia Nadzwyczajnego Jubileusza Odkupienia. O godzinie 1740 Jan Paweł II podszedł do Drzwi Świętych i potrójnym uderzeniem ozdobnym młotkiem, wypowiadając słowa: Otwórzcie drzwi sprawiedliwości dokonał otwarcia Roku Świętego. Po otwarciu Drzwi Świętych Ojciec Święty przekroczył ich próg jako pierwszy pielgrzym. Tuż za Ojcem Świętym przez Drzwi Święte przeszła młodzież z dużym – 380cm x 175cm – prostym, drewnianym Krzyżem. Krzyż, przyniesiony przez młodzież, został ustawiony obok konfesji Świętego Piotra. Przebywał tu 394 dni aż do zakończenia Roku Świętego w dniu 22 kwietnia 1984 roku.
Krzyż stał się snakiem Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia. W Niedzielę Wielkanocną, 22 kwietnia 1984 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał zamknięcia Drzwi Świętych. W chwilę później, w atrium Bazyliki Świętego Piotra, Jan Paweł II przekazał Krzyż Roku Świętego młodzieży i dał młodym ludziom konkretne zadania: Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie. Przy tym Krzyżu modliła się młodzież z Ojcem Świętym podczas wielkich spotkań w Rzymie, w Buenos Aires, w Santiago de Compostela, na Jasnej Górze, w Denver, w Manili, w Paryżu, w Rzymie (2000), w Toronto, w Kolonii, w Sydney, w Madrycie, w Rio de Janeiro. Podczas wielkiej pielgrzymki Krzyża przez cały świat, przy tym Krzyżu, modliły się już miliony młodych ludzi w różnych językach. Krzyża tego dotykały setki tysięcy młodych rąk. Miliony młodych oczu patrzyło na ten Krzyż.

Ikona Salus Populi Romani

Obraz Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego towarzyszy Krzyżowi ŚDM w jego pielgrzymowaniu po świecie. Jest to kopia słynącego łaskami rzymskiego obrazu Salus Populi Romani. Tradycja podaje, że podczas straszliwej epidemii dżumy w Rzymie, w roku 590, papież Grzegorz Wielki niósł ten obraz w uroczystej procesji błagalnej, prosząc Pana Boga o ocalenie Miasta. W pewnym momencie ujrzał na niebie pięknego anioła, który chował właśnie karzący miecz będący znakiem Bożego gniewu. Kiedy ustąpiła zaraza, wówczas rozwinął się szczególny kult Matki Bożej czczonej w tym Obrazie. Cudowny Obraz Matki Bożej Salus Populi Romani znajduje się w Rzymie, w Bazylice Matki Bożej Maria Maggiore. W roku 2000 kopię tego Obrazu umieszczono przy ołtarzu papieskim podczas jubileuszowego spotkania młodych na Tor Vergata.
Od Niedzieli Palmowej 2003 roku, na życzenie Ojca Świętego Jana Pawła II, Ikona Matki Bożej została dołączona do Krzyża ŚDM, aby razem z nim wędrować poprzez kraje całego świata i przygotowywać kolejne Światowe Dni Młodzieży.

Powrót na górę