Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

I Niedziela Wielkiego Postu (B), 22 lutego 2015 r.
 1. Dziś zbierane ofiary na tace są przeznaczone na budowę kościołów naszej archidiecezji.
 2. Dziś o godz. 1500 spotkanie formacyjne Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
 3. Dziś po wieczornej Mszy Św. zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Wieczory z Ojcami. Na dzisiejszym spotkaniu ks. Przemek opowie o Państwie Bożym św. Augustyna.
 4. Dziś po wieczornej Mszy Św. zapraszamy kandydatów do bierzmowania na comiesięczne spotkanie formacyjne.
 5. W Środę Popielcową do puszek na dzieła Łódzkiej Caritas zbieraliśmy 360 zł.
 6. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Przeprowadzona będzie zbiórka ofiar do puszek na potrzeby polskich misjonarzy w Afryce.
 7. W poniedziałek spotkanie katechetyczne o godz. 1745.
 8. Na stoliku pod chórem wyłożone są skarbonki Caritas na Jałmużnę Wielkopostną, do których przez cały Wielki Post aż do Niedzieli Miłosierdzia będziemy mogli składać owoce naszych wyrzeczeń i postnych postanowień, jednocześnie wspierając w ten sposób najbiedniejszych. Zachęcamy do pobierania sobie tych skarbonek i do włączenia się w to dzieło.
 9. Przy ołtarzu, pod wielkopostną dekoracją, umieszczony jest kosz na zbiórkę żywności o przedłużonym okresie ważności w ramach naszej parafialnej akcji zbiórki żywności. Żywność ta później będzie rozdawana osobom biednym i potrzebującym z naszej parafii.
 10. W głębokim i należytym przeżyciu czasu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa wielkopostne, zwłaszcza te, które głęboko zakorzeniły się w tradycji polskiej. W każdy piątek Wielkiego Postu nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla dzieci o godz. 1615, a dla dorosłych o godz.1745. Natomiast w każdą niedzielę Wielkiego Postu zapraszamy na godz. 1615, aby wspólnie śpiewać Gorzkie Żale i rozważać Mękę Pańską. Za udział w Gorzkich Żalach można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Nasze Wielkopostne Rekolekcje będą od 15 do 18 marca. Poprowadzi je dominikanin pracujący Białorusi.
 11. Tegoroczne rekolekcje dla maturzystów tomaszowskich szkół odbędą od 6 do 8 marca br. w dolnym kościele NMP Królowej Polski przy ul. Słowackiego. Rekolekcjom przewodniczyć będzie grupa kleryków z WSD w Łodzi pod przewodnictwem ojca duchownego - ks. Marcina Pietrzyka. Rozpoczęcie 6 marca o godz. 1700.
 12. W czasie Wielkiego Postu wielu z nas podejmie trud umartwienia, jako wynagrodzenie Bogu za swoje grzechy i za grzechy bliźnich. Jednym z ważniejszych i cenniejszych postanowień może być powstrzymywanie się w czasie Wielkiego Postu od napojów alkoholowych. To zobowiązanie możemy wpisać do Parafialnej Księgi Trzeźwościowej. Księga wyłożona jest na ołtarzu Matki Bożej Ostrobramskiej. Zachęcamy także do wstępowania w szeregi Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Blankiety deklaracji do wypełnienia są wyłożone na stoliku pod chórem.
 13. Czas pokuty Kościoła trwa nadal. Przypomnijmy sobie w tym miejscu przepisy Kościoła dotyczące dni pokuty i praktyk pokutnych:
  - wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość;
  - w Kościele dniami i okresami pokuty są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. W okresie Wielkiego Postu katolik nie powinien brać udziału w hucznej zabawie ani jej urządzać. Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek;
  - prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia aż do śmierci, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18. rok życia aż do rozpoczęcia 60. roku życia;
  - dla słusznej przyczyny ksiądz proboszcz może dyspensować od obowiązku zachowania pokuty lub wstrzemięźliwości od spożywania mięsa, albo dokonać zamiany tego obowiązku na inne uczynki pobożne. Trzeba się jednak zwrócić do niego w tej sprawie osobiście, telefonicznie lub przez Internet. Władze kościelne nie zwykły udzielać dyspensy na Środę Popielcową i Wielki Piątek.
 14. W najbliższą środę, w naszym Parafialnym Punkcie Caritas, w godz. 1600 -1630, będą wydawane paczki żywnościowe. Zapraszamy naszych Parafian potrzebujących pomocy.
 15. Niedawno zakończyliśmy ferie zimowe a już szybkim krokiem zbliżają się wakacje i dlatego myślimy już o organizacji tego czasu. W związku z tym informujemy, że tegoroczne Kolonie dla dzieci odbędą się w terminie od 22 lipca do 2 sierpnia w Bęsi na Mazurach. Już teraz prosimy zgłaszać dzieci na Kolonie.
 16. Informujemy, że nasza Fundacja N.S.J.-Rodzina od marca rozpocznie bezpłatne rozliczenia podatku PIT za 2014 rok. Zainteresowanych rozliczeniem i przekazaniem 1% podatku na wsparcie naszej Fundacji zapraszamy do Kancelarii w środy i czwartki, w godz. 1000 -1200.
 17. Przypominamy, iż Kancelaria Parafialna czynna jest od wtorku do piątku w godz. 900 - 1000 i 1600 - 1700 oraz w sobotę od godz. 900 do 1000. Spowiedź św. w naszym kościele 20 minut przed każdą Mszą Św.
 18. Grupa Odnowy w Duchu Św. Studnia Jakuba zaprasza na modlitwę za miasto w czwartek 26 lutego od godz. 1730 do kościoła św. Antoniego.
 19. Ofiary na kwiaty do Grobu Bożego będą zbierane tradycyjnie, jak w poprzednich latach.
 20. U ministrantów do nabycia prasa katolicka: Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny (tym razem z planszą na obrazki Drogi Krzyżowej) oraz List do pani, Cuda i łaski Boże i ChiT. Zachęcamy do nabywania i lektury.
 21. W ostatnim tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności:
  śp. Tadeusz Kosowski z ul. Dobrej
  Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...
 22. Szczęść Boże!

Powrót na górę