Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa czyli Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt dla Polaków. Zgodnie z tradycją wyszliśmy z procesją do czterech ołtarzy, aby publicznie wyznać naszą wiarę i uczcić Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. W roku wiary to szczególna okazja, aby pokornie i z ufnością dać dowód naszej jedności z chlebem, który zstąpił z nieba.

Historia obchodów tego święta sięga pocżątku XIII wieku (1209-1211), kiedy to na terenie współczesnej Belgii w miejsowości Mont-Cornillion miały miejsce objawienia, podczas których Pan Jezus, poprzez osobę zakonnicy Julianny, prosił o ustanowienie uroczystości Bożego Ciała. To właśnie święto miało wynagradzać Bogu za grzechy przeciw Najświętszemu Sakramentowi. Julianna kiedy została wybrana przełożoną klasztoru augustianek przekazała prośbę Chrystusa Jakubowi - archidiakonowi katedry w Liege. Kiedy z woli Bożej w 1261 r. Jakub z Liege został wybrany papieżem, jako Urban IV 11 sierpnia 1264 r. bullą papieską Transiturus de hoc mundo nakazał obchodzić święto w całym Kościele. Chociaż śmierć Urbana IV 2 października 1264 r. przeszkodziła w ogłoszeniu tego dekretu wiadomość o tej decyzji rozeszła się po całej Europie i zaoowocowała licznym uczestnictwem wiernych w procesjach. Dokument został oficjalnie ogłoszono w 1317 r. przez papieża Jana XXII. Pierwsza procesja Bożego Ciała w Polsce miała miejsce w roku 1320. Obecna forma obchodów uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa pochodzi z czasów reformacji, która zakwestionowała obecność Chrystusa Eucharystycznego, dlatego ówczesny Kościół podjął decyzję o manifestacji wiary w Jezusa ukrytego w Hostii podczas święta Bożego Ciała.

Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy w Wielki Czwartek, jednak z uwagi na rozpamiętywanie w tym czasie Męki Pańskiej Kościół ustanowił święto Bożego Ciała w 60 dni po Wielkanocy, aby z radością dziękować Bogu za to pozostał z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata (Mt 28, 20).

Źródło: Artykuł w Tygodniku Katolickim Niedziela


Kliknij tu lub na zdjęciu powyżej, aby otworzyć galerię pełnoekranową


Poniżej fotorelacja z uroczystości


Powrót na górę