Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim

HABEMUS PAPAM

W środę 13.03.2013 roku konklawe kardynałów wybrało na nowego Ojca Świętego kardynała z Argentyny Jorge Mario Bergoglio - pierwszego w historii Kościoła papieża pochodzącego z Ameryki Południowej. Następca świętego Piotra przyjął imię Franciszek. Nowy papież urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires. W wieku 22 lat wstąpił do zakonu Jezuitów. W dniu 13 grudnia 1969 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W 1985 r. uzyskał tytuł doktora teologii. W roku 2001 papież Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej.

Ojciec Święty Franciszek znany jest ze swojej skromności - zrezygnował z biskupiej rezydencji, sam sobie gotował, korzystał z transportu publicznego jako głównego środka lokomocji.

Kiedy otrzymał nominację kardynalską udał się do hospicjum dla umierających na AIDS, aby obmyć im nogi. Powiedział wtedy: Żyjemy w najbardziej nierównej części świata, która rozwinęła się najwięcej, a najmniej zredukowała ubóstwo. Nierówny podział dóbr utrzymuje się, tworząc sytuację społecznego grzechu, wołającego o pomstę do nieba i ogranicza możliwości pełniejszego życia dla tak wielu naszych braci.

Następca świętego Piotra studiował w Argentynie, Chile i w Niemczech.

O duchowości nowego papieża świadczy jego wypowiedź: Tylko ktoś, kto doświadczył miłosierdzia, kto doznał pieszczoty czułego miłosierdzia, jest szczęśliwy i swobodny przed Bogiem.

Źródła:
NOWY PAPIEŻ: Jorge Mario Bergoglio SJ.
Kim jest nowy papież?

Powrót na górę