Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Tuż po uroczystości Trójcy Przenajświętszej obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Najstarsza znana nazwa tej uroczystości to święto Eucharystii. Boże Ciało daje okazję do rozważania tajemnicy Eucharystii, „sakramentu miłosierdzia, znaku jedności, węzła miłości, uczty paschalnej, w której pożywamy Chrystusa, w której dusza napełnia się łaską i otrzymuje zadatek przyszłej chwały” (Konstytucja o liturgii świętej, 47).

Wspomniane święto powstało na skutek objawień Pana Jezusa zakonnicy, Juliannie z Cornillon. Nasz Zbawiciel prosił o ustanowienie święta, które będzie wynagrodzeniem za znieważanie Najświętszego Sakramentu. Pierwsza procesja eucharystyczna odbyła się w 1246 roku, a papież Jan XXII (+ 1334r.) zatwierdził święto dla całego Kościoła.

Już od kilkuset lat chrześcijanie wychodzą na ulice aby w święto Bożego Ciała wyznać swą wiarę w prawdziwą obecność Chrystusa w Hostii Świętej. Idą do czterech ołtarzy by Chrystus pobłogosławił nasze domy i dziękować za dar Eucharystii.

Źródło: Boże Ciało – święto EucharystiiPowrót na górę