Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim

WYDARZENIA

Relikwie bł. Karoliny

Data 15 grudnia 2019 roku już na zawsze wpisze się w historię naszej parafii, a to za sprawą uroczystego wprowadzenia oraz instalacji relikwii bł. Karoliny Kózkówny, polskiej dziewicy i męczennicy – patronki naszej grupy młodzieżowej. Przygotowania do tak ważnego momentu rozpoczęły się już tydzień wcześniej, kiedy to delegacja młodzieży wraz ze swoim opiekunem – ks. Piotrem Kępniakiem, pojechała po odbiór wspomnianych relikwii do Sanktuarium w Zabawie, miejsca z którym bł. Karolina była związana do końca swojego życia.

Więcej...

Niedziela misyjna

Zachęceni apelem Ojca Świętego Franciszka, aby systematycznie rozszerzać świadomość Misji i promować je w swoim bliższym, jak i dalszym otoczeniu, w niedzielę 27 października, w tzw: Niedzielę Misyjną, na zaproszenie ks. proboszcza Pawła Dziedziczaka, gościliśmy w naszej Parafii wyjątkowych misjonarzy ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w Polsce.

Więcej...

Jesienny festyn pod patronatem św. Stanisława Kostki

Wrzesień to tradycyjny czas, kiedy organizowany jest Festyn dla dzieci i młodzieży pod patronatem św. Stanisława Kostki. Z uwagi na obchodzoną w tym roku 90. rocznicę powstania parafii, po powitaniu zgromadzonych odbył się quiz na temat bliskiej naszym sercom świątyni. Dla przybyłych na plac kościelny najmłodszych Parafian i Sympatyków przygotowano malowanie twarzy, występ grupy młodzieżowej, konkurs na najpiękniejszy rysunek z życia św. Stanisława Kostki oraz zajęcia w kąciku sportowym i zręcznościowym, animowanych przez harcerzy i pana Dawida Janeckiego.

Więcej...

Koronka na ulicach miast

W rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki już od 12 lat odbywa się publiczne odmówienie koronki do Bożego Miłosierdzia. Ten wielki orędownik Bożego Miłosierdzia był spowiednikiem św. s. Faustyny Kowalskiej, której w objawieniu Pan Jezus podyktował wspomnianą koronkę. Także nasza parafia bierze udział w tej akcji – 28 września na skwerze przy rondzie 18-go stycznia zgromadziła się grupa osób, które wraz z ks. Piotrem odmówiły w Godzinie Miłosierdzia tę piękną modlitwę.

Więcej...

Rycerstwo Niepokalanej

Czy są jeszcze rycerze i damy dworu? Oczywiście, że są! I to całkiem blisko. Są wśród nas. Oficjalnie pasowani mieczem. Walczą! Z kim walczą? Z największym wrogiem ludzi — z szatanem. Czym walczą? Najstraszniejszą dla tego wroga bronią — różańcem! W czyim Imieniu walczą? Dla kogo walczą? Wielkiej Królowej! Której? Angielskiej? Nie! Bardziej anielskiej, ale nie tylko.

Więcej...

Letni wypoczynek naszych młodych parafian

Kolonie letnie to bez wątpienia wielkie dzieło naszej Parafii oraz Fundacji „N.S.J Rodzina”, zapoczątkowane w 2003 roku i realizowane z dużym powodzeniem do dnia dzisiejszego... W tym roku grupa 90 dzieci i młodzieży wraz z ks. Piotrem, wikariuszem naszej parafii (pełniącym tradycyjnie funkcję kierownika placówki wypoczynku) oraz wychowawcami - woluntariuszami wyruszyła na niezapomnianą dwutygodniową wyprawę do nadmorskiej miejscowości - Dźwirzyno.

Więcej...

Poświęcenie pojazdów z racji święta św. Krzysztofa

Z racji zbliżającego się święta św. Krzysztofa - patrona kierowców i podróżnych, w niedzielę 21 lipca, po każdej z mszy odbyło się poświęcenie pojazdów. Imię „Krzysztof” pochodzi z języka greckiego i oznacza „niosący Chrystusa”. Poniósł on śmierć za wiarę w czasie prześladowania za panowania cesarza Decjusza (ok. 250 r.).

Więcej...

Imieniny naszych kapłanów

Dzień po uroczystości świętych apostołów: Piotra i Pawła uczestniczyliśmy w mszy świętej z racji imienin naszych kapłanów: proboszcza Pawła i wikariusza Piotra. Po Mszy grupy parafialne oraz przedstawiciele parafii podziękowali za 5 lat pracy na rzecz naszej wspólnoty parafialnej i życzyli wielu łask Bożych z racji imienin.

Więcej...

Odpust parafialny w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Czerwiec jest miesiącem, w którym szczególną czcią otaczamy Najświętsze Serce Jezusowe podczas popułudniowego nabożeństwa czerwcowego. Z racji tytułu naszej parafii jest to miesiąc odpustu, który obchodzimy w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Więcej...

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Tuż po uroczystości Trójcy Przenajświętszej obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Najstarsza znana nazwa tej uroczystości to święto Eucharystii. Boże Ciało daje okazję do rozważania tajemnicy Eucharystii, „sakramentu miłosierdzia, znaku jedności, węzła miłości, uczty paschalnej, w której pożywamy Chrystusa, w której dusza napełnia się łaską i otrzymuje zadatek przyszłej chwały” (Konstytucja o liturgii świętej, 47).

Więcej...

Sakrament Bierzmowania

Bierzmowanie jest kolejnym krokiem, po chrzcie, na drodze życia młodego chrześcijanina. To sakrament ściśle powiązany z chrztem. Jak głosi Katechizm Kościoła Katolickiego w punkcie 1303: „Bierzmowanie przynosi zatem wzrost i pogłębienie łaski chrzcielnej”. Polega to na tym, że zakorzenia nas głębiej w Bożym synostwie, ściślej jednoczy z Chrystusem, pomnaża dary Ducha Świętego, udoskonala więź z Kościołem, udziela specjalnej mocy Ducha Świętego do składania świadectwa.

Więcej...

25-lecie kapłaństwa księdza proboszcza

W tym roku mija 25 lat kapłaństwa naszego proboszcza księdza Pawła Dziedziczaka. Na swoją drogę życia wybrał motto „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” (Flp 4,13). Swoją służbę Panu Bogu rozpoczął od par. św. Michała Archanioła. Kolejne parafie to: św. Urszuli, św. Anny i Duszpasterstwo Akademickie „Piątka”. Pięć lat temu, 1 lipca 2014 roku, przybył by kierować naszą wspólnotą, kontynuując dzieło poprzedników.

Więcej...

Dzieci u Matki Bożej

Ósmego czerwca dzieci z Rodzicami, z Panią katechetką i ks. Łukaszem pojechały do Matki Bożej Częstochowskiej podziękować za dar I Komunii Świętej. Pielgrzymkę rozpoczęliśmy od Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu, a potem było zwiedzanie. Byliśmy w kościele Św. Barbary przy cudownym Źródełku oraz zwiedziliśmy Muzeum Górnictwa w parku im. St. Staszica.

Więcej...

Msza prymicyjna księdza Łukasza

Po roku praktyk w naszej świątyni jako diakon ks. Łukasz Kaczmarek otrzymał święcenia kapłańskie 1 czerwca br. w łódzkiej archikatedrze. W naszym kościele odprawił 2 czerwca Mszę prymicyjną przy licznym udziale wiernych. Po Mszy Świętej otrzymał życzenia od przedstawicieli naszej wspólnoty parafialnej. Na zakończenie udzielił wszystkim błogosławieństwa prymicyjnego.

Więcej...

XXIII Spotkanie Młodych na Polach Lednickich

Pierwszego czerwca b.r. na Polach Lednickich odbyło się XXIII Spotkanie Młodych, w którym już po raz kolejny wzięła udział liczna grupa młodzieży z naszego kościoła, a także z pozostałych tomaszowskich parafii. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania stał się piękny i wymowny cytat „Wiesz, że Cię kocham”. Opieki duszpasterskiej nad rozmodloną, roztańczoną i rozśpiewaną młodzieżą podjęli się ks. Piotr wraz ks. Łukaszem.

Więcej...

Festyn z okazji Dnia Matki i Dziecka

Już po raz siedemnasty mogliśmy brać udział w Festynie Rodzinnym „Wielka majówka z mamą i tatą”. Co istotne, wspomniane wydarzenie rozpoczęła kolejna z jakże pięknych inicjatyw, a mianowicie – siódmy tomaszowski „Marsz dla Życia i Rodziny”, który w radosnym, rozśpiewanym korowodzie pod hasłem „W rodzinie siła” wyruszył z Parafii NMP Królowej Polski i idąc ulicami miasta dotarł na naszą majówkę.

Więcej...

I Komunia Święta

Maj, jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku, kiedy wszystko rozkwita, jest czasem na przyjęcie po raz pierwszy do serc Pana Jezusa przez dzieci pierwszokomunijne. W niedzielę, 5 maja 2019 roku, w naszym kościele podczas mszy św. sprawowanej o godz. 1030 i 1200, dwie grupy dzieci klas trzecich przystąpiły do I Komunii Świętej.

Więcej...

Triduum Paschalne

Triduum Paschalne stanowi jedno święto i jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym. W tych dniach wspominamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Święto rozpoczyna się w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej, a kończy się uroczystą procesją rezurekcyjną rano w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Więcej...

Misterium Męki Pańskiej

W Niedzielę Palmową, po wieczornej Mszy Świętej, nasza grupa młodzieżowa zaprezentowała misterium Męki Pańskiej. Tegoroczne misterium podzielono na 3 części.

Więcej...

Niedziela Palmowa

Tradycyjnie w Niedzielę Palmową wierni zgromadzili się na placu przy kościele by uczestniczyć w inscenizacji wkroczenia Chrystusa do Jerozolimy. Naśladując wydarzenia sprzed 2000 lat wszyscy przyszli z palmami. Jeden z ministrantów wcielił się w postać Pana Jezusa. Jadąc na parafialnym osiołku poprowadził procesję do świątyni.

Więcej...

Pozdrowienia od s. Dominiki

Przesyłam kilka zdjęć naszych chłopców z ulicy, którym zakupiliśmy ubrania za resztę pieniędzy ze zbiórki niedzielnej w naszej Parafii. Kazdy z chlopców otrzymał dwie koszule oraz spodnie. To tak przy okazji wakacji przed świętami Wielkanocnymi. Bardzo dziękujemy za tę pomoc!

Więcej...

Zbiórka żywności Caritas „Tak, pomagam!”

W dniach od 29 do 30 marca 2019 roku, Caritas Archidiecezji Łódzkiej zorganizowała kolejną zbiórkę żywności w ramach Zbiórki Żywności Caritas w Polsce pod nazwą „Tak, pomagam!”.

Więcej...

Niezwykły jubileusz naszej parafianki

Gdy powstawał nasz kościół miała 10 lat. Przeżyła dwie wojny. Urodziła pięcioro dzieci. Jeszcze niedawno rąbała drewno i kopała ogródek. Ciągle pogodna i sprawna. To nasza stuletnia parafianka Pani Marianna Wójciak. Wierni zgromadzeni na porannej Mszy świętej we wtorek, 26 marca 2019 roku, ze zdziwieniem przyjęli odczytaną na wstępie intencję. Msza święta sprawowana była bowiem w setną rocznicę urodzin pani Marianny.

Więcej...

Półkolonie zimowe

Tradycyjnie już nasza Parafia, Fundacja „N.S.J Rodzina” oraz Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowały dla grupy 30 dzieci i młodzieży niezapomniane półkolonie zimowe. Kapłani, katecheci, wychowawcy - opiekunowie zadbali o to, aby każdy dzień dostarczał uroczej grupie wychowanków wielu atrakcji!

Więcej...

Uroczystość Objawienia Pańskiego

Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana potocznie świętem Trzech Króli, Kościół na Wschodzie obchodzi już od III wieku (na Zachodzie zaczęto je obchodzić 100 lat później). Słowo „objawienie” pochodzi z języka greckiego (epifania) i oznacza „zjawienie się”. Pełnia objawienia dokonuje się w osobie Jezusa, który przychodzi jako Syn Boga by odkupić świat z jego win. Pismo Święte nie wspomina o królach, ale o magach lub mędrcach przybyłych ze Wschodu. Podążając za gwiazdą przybyli oni, aby pokłonić się Nowonarodzonemu Królowi Żydowskiemu.

Więcej...

„Żywa” szopka

Nasza parafia pielęgnuje tradycję budowy „żywej” szopki, która przyciąga do naszej parafii wielu mieszkańców naszego miasta. Pierwsza szopka przy naszej parafii powstała w 2005 roku. Pomysł aby tak upamiętnić narodziny Jezusa zawdzięczamy św. Franciszkowi z Asyżu, który w Wigilię 1223 roku, w miejscowości Greccio zorganizował pierwszą taką szopkę. Poprzez stulecia wspomniana tradycja przyjęła się na całym świecie.

Więcej...

Powrót na górę