Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

IV. Niedziela Wielkiego Postu (A), 22 marca 2020r.
 1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.
 2. W związku z zarządzeniem Kurii ze względu na stan zagrożenia epidemicznego zostały zawieszone wszystkie nabożeństwa wspólne – Godzinki, Drogi Krzyżowe, różaniec, Gorzkie Żale, nasze parafialne Rekolekcje Wielkopostne. Odwołaliśmy wszystkie spotkania wspólnot i grup działających przy parafii. Zachęcamy do trwania na modlitwie w swoich domach, szczególnie w godzinach, w których odprawialiśmy poszczególne nabożeństwa oraz o godz. 2030, kiedy to w całej Polsce, kapłani i osoby życia konsekrowanego, będą odmawiali różaniec w kościele czy w swoich kaplicach (bez udziału wiernych), w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia.
 3. Od poniedziałku do środy włącznie (w czasie kiedy planowaliśmy nasze rekolekcje wielkopostne) msze święte o godz. 700, 900 i 1800, natomiast od godz. 1000 do 1800 wystawienie Najświętszego Sakramentu i czas na indywidualną adorację. Od czwartku do soboty, od godz. 1500 do 1700 wystawienie Najświętszego Sakramentu i czas na indywidualną adorację, a o godz. 1700 msza święta wieczorna. Codziennie, podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu, będzie można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Zachęcamy do korzystania ze spowiedzi już teraz, aby w czasie bezpośrednio poprzedzającym Wielkanoc uniknąć dużych zgromadzeń.
 4. W przyszłą niedzielę msze św. w naszym kościele będą sprawowane o godz. 700, 900, 1030, 1200 i 1800 oraz o godz. 1600 i 1700 (w miejsce nabożeństwa Gorzkich Żali) dodatkowe Msze Święte w intencji opanowania pandemii koronawirusa.
 5. Do dnia 29 marca w celu bezpieczeństwa prosimy o:
  • przyjmowanie Komunii świętej na rękę,
  • zachowanie odległości w ławkach,
  • przekazanie znaku pokoju tylko przez skinienie głowy,
  • nieużywanie wody w kropielnicach,
  • oddawanie czci Krzyżowi przez przyklęknięcie lub głęboki skłon (bez kontaktu bezpośredniego),
  • zachowanie odległości w kolejce do spowiedzi,
  • nie całowanie stuły po spowiedzi.
 6. Ci, którzy decydują się na pozostanie w domu prosimy o to, by nie rezygnować z niedzielnej Mszy świętej i uczestniczyć w niej duchowo za pośrednictwem mediów. Mamy wiele transmisji na żywo do wyboru. W duchu chrześcijańskiej miłości i odpowiedzialności za bliźnich prosimy o podporządkowanie się wyżej wymienionym prośbom. Ufamy, że ich przestrzeganie pomoże nam w znacznym stopniu przyczynić się do zatrzymania epidemii. Zachęcamy, aby ten czas przyczynił się do pogłębienia wiary.
 7. Do koniecznego minimum prosimy ograniczyć załatwianie spraw w kancelarii parafialnej. Kancelaria parafialna będzie czynna, po uzgodnieniu telefonicznym lub mailowym, tylko i wyłącznie w sprawach związanych z pogrzebem bądź namaszczeniem chorych. Numer kontaktowy do kancelarii: 44 724 22 97.
 8. Osoby, którzy zapisali się na wyjście do kina Helios na film pt. „Najświętsze Serce”, będą mogli go obejrzeć po otwarciu kina. Jeśli ktoś pragnie odebrać wpłacone pieniądze, może to uczynić u księdza, u którego je wpłacał.
 9. Przypominam, że w każdy piątek Wielkiego Postu razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę krzyżową, a w niedziele rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich Żali. Wszystkich zachęcam do prywatnego (indywidualnego) odprawiania tych nabożeństw.
 10. Od dziś, przez cały Wielki Post, wystawiony jest w naszym kościele kosz na żywność i środki czystości. Parafialny Zespół Caritas przekaże je później najbardziej potrzebującym Parafianom. To bardzo potrzebna forma jałmużny postnej. Tym bardziej, że została odwołana zbiórka żywności w supermarketach.
 11. We wtorek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w Markowej zamordowali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Dzień ten ustanowiono w 2018 roku, aby upamiętnić Polaków – bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, męstwa, współczucia i solidarności, wierni najwyższym wartościom etycznym i nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady.
 12. W środę, 25 marca, obchodzić będziemy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła.
 13. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę. Uroczyste przystąpienie do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w naszym kościele odbędzie się w środę podczas każdej mszy świętej. Osoby pragnące podjąć te zobowiązania przynoszą ze sobą świece. Tradycyjnie w uroczystość Zwiastowania Pańskiego do puszek zbierane są ofiary na Fundusz Obrony Życia.
 14. Pamiętajmy tego dnia o modlitwie nie tylko za poczęte dzieci, ale również za ich matki i ojców. Prośmy, aby życie było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci, by osoby starsze czy nieuleczalnie chore mogły godnie przeżywać swoje ostatnie dni na tej ziemi, nie lękając się o to, że zostaną nagle tego życia pozbawione. Prośmy też za tych, którzy nie doświadczają bliskości drogich im osób i ulegają pokusie skracania własnego życia, a także za tych, którzy w imię źle pojętej solidarności ułatwiają innym podjęcie i realizację tak dramatycznej decyzji, jaką jest zakończenie własnego życia. Prośmy, abyśmy sami potrafili docenić dar życia, jaki otrzymaliśmy, i abyśmy potrafili tę wdzięczność okazywać i przekazywać dalej.
 15. W czwartek, 26 marca, przypada w Kościele polskim Dzień modlitw za więźniów z okazji wspomnienia Świętego Dobrego Łotra. Jego kult rozpowszechnili franciszkanie, którzy przedstawiali go jako patrona skazanych na śmierć. Patronuje on również więźniom, kapelanom więziennym, przewoźnikom, proszącym o dobrą śmierć, pokutującym nawróconym grzesznikom, a także skruszonym złodziejom. Wszyscy życiowo pogubieni zwracają się do niego o pomoc i wstawiennictwo, ponieważ jest on wzorem osoby doskonale żałującej za grzechy.
 16. Przypominamy, iż za tydzień przechodzimy na czas letni, a więc u nas od przyszłej niedzieli zmiana godziny wieczornej mszy świętej z godz. 1700 na 1800.
 17. Wszystkich, którzy chcą wesprzeć dzieła i różne akcje naszej Fundacji „N.S.J.-Rodzina” zachęcamy do przekazania 1% swojego podatku. Kalendarzyki z numerem KRS są wyłożone na ławce z tyłu kościoła. Deklaracje podatkowe są rozliczane przez księgową Fundacji, w środy i czwartki, w godz. 1000-1200. Za wsparcie dziękujemy!
 18. Ofiary na kwiaty do Grobu Bożego zbieramy tradycyjnie, jak w poprzednich latach. Dziękujemy za złożone w ubiegłym tygodniu ofiary na ten cel: Kółko Różańcowe MB Królowej Polski -150zł, Kółko Różańcowe św. Maksymiliana -200zł, Kółko Różańcowe św. Anny II - 200zł. Bóg zapłać!
 19. Ponieważ nie wiemy jak rozwinie się sytuacja globalna z pandemią koronawirusa, dlatego na dzień dzisiejszy nie możemy ani potwierdzić ani odmówić terminów I Komunii św. czy terminu bierzmowania. Prosimy o cierpliwość. O nowych okolicznościach będziemy informować.
 20. Ze względu na zaistniałą sytuację sprzątanie kościoła przed najbliższą niedzielą organizujemy w piątek, po Nowennie (czyli ok. godz. 18). Serdecznie zapraszamy osoby chętne do pomocy!
 21. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej. Dziś można nabyć najnowszy numer tygodnika „Niedziela”. Są jeszcze numery z poprzedniego tygodnia „Niedzieli”, „Gościa Niedzielnego”, oraz „Małego Gościa Niedzielnego” i „Cuda i Łaski Boże”. Wszystko dostępne na stoliku pod chórem. Można także zamówić wersję drukowaną „Niedzieli” należy skontaktować się z Działem Kolportażu pod nr. (34) 324 36 45 lub mailowo kolportaz.niedziela@pl. Elektroniczne wydanie „Niedzieli” to koszt jedynie 3 zł. „Gość Niedzielny” zawiesił kolportaż tygodnika, można go także zamówić elektronicznie.
 22. W minionym tygodniu odszedł do wieczności:
  śp. Wiesław Jabłoński (l.49)
  Polećmy go miłosierdziu Boga: „Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...”
 23. Zachęcam wszystkich do ufnej modlitwy o opanowanie epidemii koronawirusa. Dlatego przed błogosławieństwem podczas wszystkich Mszy śpiewać będziemy suplikację „Święty Boże”.
 24. ks. Paweł Dziedziczak, proboszcz
  SZCZĘŚĆ BOŻE!

Zarządzenie Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

Kuria Metropolitalna Łódzka z polecenia Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego zobowiązuje od dnia 14 marca 2020 roku wszystkich duchownych i wiernych świeckich przebywających na terenie Archidiecezji Łódzkiej do przestrzegania następujących postanowień:

Arcybiskup Metropolita Łódzki udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:

a) osobom w podeszłym wieku,

b) osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

c) dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,

d) osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy świętej niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem.

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce prosimy, aby podczas każdej Mszy świętej i nabożeństw wewnątrz świątyni nie przebywało więcej niż 50 osób. Jeśli zaczyna gromadzić się większa niż 50 osób liczba wiernych, należy przybywające osoby zaprosić na kolejne Msze święte. Najlepiej czynić to przed ich wejściem do świątyni. Osoby wykazujące objawy przeziębienia i osoby w podeszłym wieku należy prosić, aby wróciły do domu.

Osoby przebywające w kościołach lub kaplicach proszone są, aby zachowały między sobą większe odległości. Kapłani i inne osoby dotykające chleba eucharystycznego i paramentów liturgicznych mają bezwzględnie wydezynfekować swoje dłonie.

Usilnie zachęcamy wiernych do przyjmowania Komunii świętej na rękę. Osoby, które mimo to, stanowczo domagają się przyjęcia Komunii świętej do ust mogą to uczynić na końcu obrzędu.

Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania ręki. Cześć Krzyżowi lub relikwiom oddajemy przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez pocałunku czy dotyku. Rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

Prosimy, aby w okresie Wielkiego Postu korzystać ze spowiedzi świętej także poza Mszą świętą. Prosimy o nieodkładanie spowiedzi na ostatnie dni Wielkiego Postu, a kapłanów, aby byli do dyspozycji wiernych w całym tym okresie, bez wyznaczania odrębnych dni spowiedzi i nabożeństw pokutnych.

Nie organizujemy w parafiach spotkań formacyjnych, w tym rekolekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Do 4 kwietnia włącznie zostaje zawieszone odprawianie nabożeństw pasyjnych: Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Do tego dnia zostają także odwołane wszystkie zaplanowane wydarzenia o charakterze diecezjalnym, dekanalnym i parafialnym.

Do minimum prosimy ograniczyć załatwianie spraw w kancelariach parafialnych, w kurii, archiwum i trybunale archidiecezji łódzkiej. Zalecamy kontakt telefoniczny lub mailowy. Numery kontaktowe można znaleźć na stronach parafii i na stronie internetowej Archidiecezji Łódzkiej.

Arcybiskup Metropolita Łódzki wzywa kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godz. 2030 – bez udziału wiernych – odmawiali różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Wiernych świeckich prosi, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z pasterzami.

Biskup Ireneusz Pękalski
Wikariusz Generalny

Łódź, dnia 14 marca 2020 roku

Informacja dla rodziców, których dzieci 1 września 2020r. rozpoczną naukę w klasie pierwszej

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że trwają zapisy uczniów do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 13 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim na rok szkolny 2020/2021.

Wzory dokumentów można pobrać ze strony internetowej szkoły: www.sp13tomaszow.wikom.pl oraz w sekretariacie szkoły.

Wypełnione dokumenty należy złożyć do 31 marca 2020r. w sekretariacie szkoły.

Kamilla Madzio
Dyrektor
Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1
w Tomaszowie Mazowieckim

Powrót na górę