Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

Niedziela Palmowa, 14 kwietnia 2019r.
 1. Niedzielą Męki Pańskiej, zwaną „Palmową”, rozpoczynamy Wielki Tydzień. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień Zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski. Przychodzimy dziś do kościoła z gałązkami palmowymi. Obrzęd poświęcenia palm odbędzie się na każdej mszy świętej. Jest to zarazem druga niedziela miesiąca, modlimy się za ofiarodawców i dobroczyńców naszej wspólnoty, a zbierana taca gospodarcza będzie przeznaczona na bieżące inwestycje parafialne. A mszę św. o godz. 1030 rozpoczniemy poświęceniem palm i uroczystą procesją z palmami na zewnątrz świątyni, przy figurce Niepokalanej. Prosimy, abyśmy zgromadzili się przed kościołem, tak dzieci jak i dorośli, na obrzęd poświęcenia palm. Do Wielkiej Środy włącznie porządek mszy św. jest zwyczajny. Bardzo prosimy wszystkich, którzy nie byli dotąd u spowiedzi, aby wykorzystali te ostatnie dni. Spowiadać będziemy codziennie pół godziny przed każdą mszą św. i po wieczornej mszy św. do godz. 2000, do Wielkiej Środy włącznie. Wszystkie sprawy kancelaryjne prosimy dopełniać do Wielkiej Środy włącznie. W Wielki Czwartek i w Wielki Piątek kancelaria będzie nieczynna.
 2. Dziś po sumie o godz. 1200 katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych, którzy w najbliższym czasie pragnąć podawać dzieci do chrztu. O godz. 1715 Gorzkie Żale z nauką pasyjną. O godz. 1800 msza święta młodzieżowa a po niej zapraszamy wszystkich Parafian i Sympatyków naszej Parafii na Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez naszą młodzież pt. „Jestem gotowy na wszystko”. Serdecznie zapraszamy a obecność kandydatów do bierzmowania obowiązkowa!
 3. Na początku Wielkiego Postu zabraliśmy do domów skarbonki Jałmużny Wielkopostnej, aby podzielić się z najbiedniejszymi i potrzebującymi. Skarbonki te można składać w zakrystii lub w kancelarii parafialnej.
 4. Parafialny Zespół Caritas, rozprowadza przed kościołem paschaliki na Liturgię Wigilii Paschalnej oraz świeczki w postaci pisanek do święconki. Natomiast nasza młodzież rozprowadza przed kościołem przygotowane przez siebie palemki wielkanocne. Dochód jest przeznaczony na wakacyjny wyjazd naszej młodzieży.
 5. W najbliższy wtorek i w środę Parafialny Zespół Caritas będzie wydawał świąteczne paczki żywnościowe w godz. 1500-1700. Zapraszamy potrzebujących pomocy Parafian. Prosimy o przyniesienie własnych toreb.
 6. Świąteczne sprzątanie kościoła planujemy na środę od godz. 800. Serdecznie zapraszamy do pomocy wszystkich chętnych, szczególnie rodziców dzieci komunijnych z klas III. Natomiast sprzątanie terenu wokół kościoła planujemy również na środę od godz. 800. Serdecznie prosimy o pomoc osoby, które otrzymują pomoc od Parafii.
 7. W środę po mszy wieczornej spotkanie asysty parafialnej w celu przygotowania procesji rezurekcyjnej. Zapraszamy osoby, które mogłyby pomóc w przygotowaniu chorągwi, sztandarów i baldachimu.
 8. Od Wielkiego Czwartku zapraszamy na Jutrznię z Godziną Czytań o godz. 800, a w Wielki Piątek także o godz. 1500 na koronkę do Miłosierdzia Bożego i rozpoczęcie Nowenny do Miłosierdzia Bożego. Po koronce w Wielki Piątek zapraszamy na Drogę Krzyżową.
 9. Święte Triduum Paschalne rozpoczniemy Mszą Wieczerzy Pańskiej sprawowaną w Wielki Czwartek o godz. 1800. To pamiątka Wieczernika i udział w Ostatniej Wieczerzy – Pierwszej Eucharystii. To szczególny moment dziękczynienia za sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. Zapraszamy do udziału mszy św. i przyjęcia Komunii św. w dniu Jej ustanowienia. Można zyskać odpust zupełny za publiczne odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem” podczas uroczystego wystawienia Najświętszego Sakramentu po Mszy Wieczerzy Pańskiej. Po zakończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do Kaplicy Przechowania. O godz. 2100 wspólna adoracja „Godzina Święta”. Tego wieczoru będzie możliwość adoracji do godz. 2200.
 10. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje mszy świętej. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją Krzyża w Wielki Piątek o godz. 1800. Za pobożne uczestniczenie w liturgii Wielkiego Piątku połączone z adoracją Krzyża można zyskać odpust zupełny. Po nim nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Adoracja przy Grobie do godz. 2200. Po zakończeniu liturgii Męki Pańskiej śpiew Gorzkich Żali i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 2200. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły tzn.: wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy (czyli trzy posiłki w ciągu dnia w tym jeden do syta). Zachęcamy, aby zgodnie tradycją Kościoła, zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych także w Wielką Sobotę do zakończenia liturgii Wigilii Paschalnej. Ofiary składane na tacę w Wielki Piątek, przeznaczone zostaną na potrzeby Kościoła w Ziemi Świętej.
 11. W Wielką Sobotę Kościół powstrzymuje się od sprawowania Ofiary mszy świętej, a trwa przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do otchłani, a także modli się i zachowuje post w oczekiwaniu na Jego Zmartwychwstanie. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy na stół wielkanocny. W Wielką Sobotę święcimy pokarmy w kościele od godz. 830 do 1530, a od godz. 900 w domach, według zgłoszonych adresów. Prosimy o zgłoszenia w zakrystii. Adoracja Najświętszego Sakramentu do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej.
 12. W sobotę wieczorem, o godz. 2000, rozpoczniemy Liturgię Wigilii Paschalnej, najbardziej uroczystą Liturgię spośród sprawowanych w całym roku, która rozpoczyna celebrację Zmartwychwstania Pańskiego. Na Liturgię prosimy o przyniesienie świec (mogą to być paschaliki Caritas. Przed Liturgią będzie można nabyć woskowe świece). Za odnowienie obietnic chrztu świętego podczas Liturgii Wigilii Paschalnej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 13. W poranek Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, o godz. 600, uroczysta procesja i msza święta rezurekcyjna. Dźwięk dzwonów i radosny śpiew ogłosi światu, że Zmartwychwstały Chrystus jest z nami, a my powstaliśmy ze śmierci grzechu do życia w łasce. Zapraszamy wszystkich do licznego udziału: asystę, chór, rodzinę różańcową, szafarzy, ministrantów, dziewczynki sypiące kwiatki (nie będzie mszy o godz. 700). Następne msze w naszym kościele o godz. 900, 1030, 1200 i o godz. 1800.
 14. W Poniedziałek Wielkanocny msze święte według porządku niedzielnego.
 15. We wtorek po świętach tradycyjnie Pielgrzymka maturzystów z naszej diecezji na Jasną Górę.
 16. W tym roku 19 maja, po raz kolejny, ulicami naszego miasta przejdzie „Marsz dla Życia i Rodziny”. W związku z tym zachęcamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie na plakat/transparent Marszu. Termin składania prac do 10 maja u swoich katechetów. Szczegółowe informacje w gablocie.
 17. Parafia nasza organizuje trzy pielgrzymki:
  pielgrzymkę do Medjugorje (w terminie 23-31 maja br., w cenie 1.300zł),
  pielgrzymkę do Świętej Lipki i Gietrzwałdu (w terminie 21-22 września br., w cenie ok.170zł; zapisy tylko na listę rezerwową),
  pielgrzymkę do Gruzji (w terminie 5-12 października br., w cenie ok. 3.650zł).
  Więcej informacji i zapisy w zakrystii i kancelarii.
 18. Wszystkich, którzy chcą wesprzeć dzieła i różne akcje naszej Fundacji „N.S.J.-Rodzina" zachęcamy do przekazania 1% swojego podatku. Deklaracje podatkowe są rozliczane przez księgową Fundacji w środy i czwartki w godz. 1000-1200. W zakrystii są przygotowane wcześniej deklaracje do podpisu. Za wsparcie dziękujemy!
 19. Składamy serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy w okresie Wielkiego Postu składali i nadal składają ofiary na kwiaty do Bożego Grobu. Niech ta hojność, będzie nagrodzona Bożym błogosławieństwem. W ubiegłym tygodniu ofiary na kwiaty do Bożego Grobu złożyli: Mieszkańcy ul. Żeromskiego 310zł, p.Barbara 200zł, Kółko Różańcowe M.B. Królowej Polski 150zł, dwie bezimienne ofiary po 100zł, trzy ofiary bezimienne po 50zł. Bóg zapłać!
 20. Również w ubiegłym tygodniu w kościele został otynkowany i pomalowany jeden filar gdzie będziemy montować ambonę po renowacji. Za wykonanie tych prac bardzo dziękujemy panu Januszowi Danielewiczowi. Bóg zapłać!
 21. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka. Zachęcamy do nabywania i lektury. W tym tygodniu szczególnie polecamy „Małego Gościa Niedzielnego” ze specjalnym dodatkiem w postaci płyty Arki Noego. Zachęcamy jeszcze do zakupu książki o historii naszej parafii pt.: „Mały kościół z wielkim sercem” pani Marii Papiernik-Typa. Książka do nabycia w zakrystii lub kancelarii.
 22. W minionym tygodniu odeszli do wieczności:
  śp. Jacek Sygitowicz (l.50)
  śp. Kazimierz Pietrzak (l.95)
  śp. Robert Kołodziejczyk (l.42)
  Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…
 23. Szczęść Boże!

Powrót na górę