Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

Niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego (A), 24 maja 2020r.
 1. Dziś obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Chrystus Pan, zanim opuścił ziemię, tłumaczył Apostołom, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela. Po złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami i przygotować nam miejsce. Jest to zarazem dzień jubileuszu 45. lecia święceń kapłańskich biskupa Ireneusza Pękalskiego. Pamiętajmy w modlitwach o naszym Drogim Jubilacie!
 2. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI dzisiaj modlimy się też za Kościół w Chinach. W 2007 roku Benedykt XVI wydał list apostolski, w którym napisał, że 24 maja ma być poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie Kościół jest prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. Ofiarujmy dar modlitwy i codziennej pamięci o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Pana Boga, aby i oni mogli cieszyć się paschalną radością Chrystusowego Kościoła.
 3. We wtorek, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Wszystkich zapraszam na wspólną Eucharystię i modlitwę o godz. 18:00, podczas której przez wstawiennictwo Najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym życiu. Tego dnia jest również liturgiczne wspomnienie św. Filipa Nerii.
 4. W czwartek, 28 maja, przypada 39. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Pamiętajmy, że Prymas Polski oddał nasz naród w macierzyńską niewolę Maryi. Starajmy się wypełniać jego testament, a jednocześnie módlmy się o jego szybką beatyfikację.
 5. Również w czwartek, 28 maja, przypada 9. rocznica święceń kapłańskich ks. Piotra, którą będzie świętował ze swoimi kolegami kursowymi. Z tej racji zapraszamy na piątkową nowennę na modlitwę w jego intencji.
 6. W przyszłą niedzielę, 31 maja, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tzw. Zielone Świątki. Warto też pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy i że to ostatni moment, aby wypełnić przykazanie kościelne nakazujące spowiedź i Komunię św. wielkanocną. A więc pozostał już tylko tydzień okresu spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Nie zaniedbujmy tego ważnego obowiązku religijnego. Wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego będziemy świętować już w sobotę, 30 maja. Do tej uroczystości przygotowujemy się poprzez specjalną nowennę. Jest ona odmawiana podczas nabożeństwa majowego.
 7. Przypominamy iż w naszym kościele może jednocześnie uczestniczyć we mszy świętej, nabożeństwie czy adoracji 60 osób. Wchodzących do świątyni prosimy o zajmowanie wyznaczonych miejsc w ławkach, począwszy od przodu kościoła! Jeśli wchodząc do kościoła widzimy, że wszystkie wyznaczone miejsca są zajęte, wtedy prosimy aby zająć miejsca w ławkach przed kościołem zachowując między sobą bezpieczną odległość (2 metrów). Gdy będzie taka potrzeba, będzie tam włączone nagłośnienie zewnętrzne i udzielana Komunia święta. Pamiętajmy o obowiązku noszenia maseczki zakrywającej nos i usta, również w kościele (z wyłączeniem momentu Komunii).
 8. Dziś odprawiamy msze święte o godz. 7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 15:00 i 18:00. Nabożeństwa majowe odprawiamy codziennie o godz. 17:00. Ze względu na ograniczenia, nabożeństwa te w dni powszednie odprawiamy również rano po jutrzni, czyli ok. godz. 8:00. Dodatkowa msza święta w niedziele jest sprawowana o godz. 15:00 w intencji o oddalenie epidemii koronawirusa. Transmitujemy przez Internet na kanale YouTube na żywo msze z naszego kościoła w niedzielę godz. 9:00, 12:00 i 18:00 oraz nabożeństwo majowe. W dni powszednie transmitujemy msze święte o godz. 18:00 oraz nabożeństwo majowe o godz. 17:00. Zapraszamy na transmisję na żywo!
 9. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość indywidualnej adoracji w ciszy dziś od godz. 13:00 do 15:00 i od 16:00 do 17:30 oraz w tygodniu (od poniedziałku do soboty) od godz. 1500 do 1730. Spowiedź w naszym kościele codziennie przed każdą mszą świętą oraz w czasie adoracji od godz. 17:00 do 18:00.
 10. Kancelaria parafialna pozostaje nieczynna do końca maja. Ważne sprawy kancelaryjne można załatwić po uzgodnieniu telefonicznym lub mailowym. Numer kontaktowy do kancelarii: 44 724 22 97.
 11. Skarbonki z tegoroczną Jałmużną Wielkopostną „Caritas” można przynosić do kościoła w kolejne niedziele i składać do kosza przy ołtarzu, wspierając w ten sposób ubogich Parafian.
 12. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim Ofiarodawcom za wsparcie finansowe naszej Parafii. Szczególnie w ostatnim trudnym dla wszystkich czasie, dziękujemy za ofiary złożone do skarbonek w kościele, przekazane bezimiennie i złożone na tacę w tygodniu i w niedzielę oraz wpłacone na konto parafialne. W ostatnim tygodniu zostały złożone dwie ofiary bezimienne po 100zł. Bóg zapłać! (ofiary można wpłacać na konto: Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Maz.; numer konta: 94 1140 2004 0000 3302 7660 6537).
 13. Wszystkich, którzy chcą wesprzeć dzieła i różne akcje naszej Fundacji „N.S.J.-Rodzina” zachęcamy do przekazania 1% swojego podatku. Kalendarzyki z numerem KRS są wyłożone na ławce z tyłu kościoła. Deklaracje podatkowe można jeszcze składać w zakrystii. Tutaj też są już gotowe do odbioru i do podpisu wcześniej zgłoszone deklaracje. Za wsparcie dziękujemy!
 14. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy sprzątali kościół na dzisiejszą niedzielę. Sprzątanie kościoła w piątek, po Nowennie (czyli ok. godz. 19:00). Serdecznie zapraszamy osoby chętne do pomocy!
 15. Informacja dla zmotoryzowanych: parking dla samochodów (za kościołem) został wygrodzony na wybieg dla zwierząt, ale można tam wjeżdżać i parkować samochody. Prosimy tylko, aby parkując nie uszkodzić zagrody elektrycznej!
 16. Na stoliku pod chórem można nabyć najnowszy numer tygodnika „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, „Mały Gość Niedzielny” oraz „Przewodnik katolicki”. Pieniądze za gazety wrzucamy do koszyczka na stoliku pod chórem.
 17. Pozdrawiamy wszystkich naszych Parafian, Gości, Jubilatów i Solenizantów tego tygodnia. Szczególną modlitwą ogarniamy pozostających w domach – głównie Osoby chore, starsze i samotne! Wypraszamy dla nich łaski od Zmartwychwstałego Pana.
 18. Szczęść Boże!

Dyspensa

1. Mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie zdrowia i życia, przedłużam udzielenie (zgodnie z kanonami: 87 §1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego) dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej do dnia 31 maja br. włącznie wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie.

2. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem.

3. Jednocześnie korzystających z dyspensy zachęcam do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności i wzajemnej troski o siebie.

4. Zachęcam również, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, i do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Łódź, dnia 19 kwietnia 2020 roku, Niedziela Miłosierdzia Bożego

Ks. dr Zbigniew Tracz✠ Grzegorz Ryś
KanclerzArcybiskup Metropolita Łódzki

Powrót na górę