Linki   Kontakt 

 
STRONA GŁÓWNA
 
  
 
Wydarzenia
Ogłoszenia parafialne
Intencje mszalne
Zapowiedzi przedślubne
 
10.04.2006 r. - Zakończenie renowacji głównego ołtarza

     Zakończyły się prace konserwatorskie prowadzone przy głównym ołtarzu znajdującym się w naszym kościele. Renowację przeprowadzili konserwatorzy z pracowni "Konserwacja zabytków S.C." mieszczącej się w Toruniu: Marzena Szumińska, Elżbieta Rogozińska i Jarosław Szumiński.

Celem podjętych prac konserwatorskich było:

- wykonanie niezbędnych prac technicznych:
wzmocnienie konstrukcji ołtarza oraz impregnacja drewna;

- wykonanie opracowania technicznego ołtarza
korespondującego z wystrojem kościoła;

- odnowienie złoceń z wprowadzeniem złoceń "na poler";

- oczyszczenie figury Chrystusa.

     Prace rozpoczęto od demontażu kolumn i detali snycerskich. Te elementy oraz stół ołtarzowy zostały przewiezione do pracowni w Toruniu. Po wstępnym oczyszczeniu powierzchni usunięto wtórne, olejne warstwy z powierzchni malowanych oraz brązę z detali snycerskich, kolumn i listew. Stosowano odpowiednie pasty i rozpuszczalniki. Po uzupełnieniu drobnych ubytków gruntu wykonano złocenia złotem płytkowym "na pulment" w partiach "wypukłych" oraz szlagmetalem "na mikstion". Szlagmetal zabezpieczono warstwą laserunku.

     Pozostałe prace wykonano na miejscu w kościele. Usunięto wtórne warstwy farby olejnej z "architektury" ołtarza i brązę z ramy niszy i profilowanych listew. Wzmocniono konstrukcję ołtarza oraz wykonano impregnację odwrocia preparatem Drewnochron.
 

      Na "wypukłych" profilach ramy niszy wykonano złocenia złotem płatkowym 23 3/4 - karatowym stosując starą technikę złocenia: płatki złota nakłada się na warstwę pulmentu po wcześniejszym zwilżeniu powierzchni alkoholem. Następnie złoto poleruje się agatami, aż do uzyskania efektu "lustra". Pozostałe złocenia wykonano szlagmetalem.

     Ołtarz pomalowano farbą emulsyjną akrylową, matową, w dwóch odcieniach szarego błękitu. Figurę Chrystusa oczyszczono, usunięto wtórne warstwy bieli, zieleni i czerwieni z szat Chrystusa. Wprowadzono uzupełnienia warstw malarskich nawiązując do opracowania pierwotnego.

19 marca 2006 r.

   

30 marca 2006 r.

2 kwietnia 2006 r.

   
5 kwietnia 2006 r.

6 kwietnia 2006 r.

7 kwietnia 2006 r.

9 kwietnia 2006 r.

Powrót do archiwum

Powrót na górę

 

Projekt i wykonanie: Maria Papiernik ©